Program
Sommarens program för 2024
- SHF_Sommarprogram_2025.pdf 1.8 MB
Aktuellt
GRATTIS INGA!
Vilka härliga nyheter "Årets kulturpristagare i Falun" Vi år så stolta att ha en sådan eldsjälv i vår förening.
"Det var en överrumplad pristagare som tog emot beskedet att hon får Falu kommuns kulturpris. Inga Murmester får priset för sitt arbete att lyfta Svärdsjöbygdens historia och samtid". Läs mer på i Falu Kuriren
Sockendräkter i dalarna - Svärdsjö
Dalarnas Museum har producerat ett antal filmer Dalarnas museum ett antal filmer där intervjuer gjorts med nyckelpersoner som har en sockendräkt och som bär på kunskaper som det lokala dräktskicket får berätta om sin sockendräkt. Nu har filmen om vår dräkt "Svärdsjö/Enviken" kommit där Eva Nicklasson berättar om dräktens historia.
Jubileumsboken finns till försäljning
Vår senaste bok "Prostparken i Svärdsjö - Berättelser och minnen från 1900-talet" finns nu till försäljning. Euronics (Svärdsjö Radio TV), Trollnäs pensionat, Svärdsjö Guld & Ur, Rut & Knut och på Arvid Backlundgårde (se öppettider) har den till försäljning. Ni kan även köpa då vi har gården öppen vid våra arrangemang, se program.
Boken kostar 200kr
Nu finns vår fantastiska Jubileumsbok "Svärdsjö Hembygdsförening genom 100år" till försäljning - Euronics (Svärdsjö Radio TV), Trollnäs pensionat, Svärdsjö Guld & Ur, Rut & Knut och på Arvid Backlundgårde (se öppettider) har den till försäljning. Ni kan även köpa då vi har gården öppen vid våra arrangemang, se program.
Boken kostar 200kr
Hör gärna av Dig och berätta vad Du är intresserad av. Det behövs många frivilliga krafter vid de olika evenemangen, bara till midsommar skickar vi ut kallelse till närmare 200 personer som tillsammans gör det möjligt för oss att ordna den fina traditionsrika Midsommarfesten. Men som Du förstår krävs det också mycket arbete under andra tider av året, t.ex. hjälp med reparationer, städning etc.
Många upplever idag att tiden inte räcker till, men behovet är lika stort, ja kanske större när det gäller frivilliga krafter. Ju fler vi är dess lättare och roligare blir det och vi får mycket tillbaka i form av samhörighetskänsla och vänskap. Dessutom kan vi vara stolta över att vi tillsammans hjälps åt, så att vi kan visa upp en levande och vacker Svärdsjöbygd.

Vid våra arrangemang samarbetar vi med Studieförbundet Vuxenskolan